"Hurdy-Gurdy Festival"

Antoni Kania i Syrbacy:

INFO

FOTO
koncert Warszawa, 23.08.2003


"ANTEK KANIA JAKO SYRBACY"
prezentacja płyty (wraz z plikami dźwiękowymi) w sklepie serpent.pl
 Do 20 września przyjmowane są zgłoszenia wykonawców, chcących wziąć udział w konkursie w ramach pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Lirniczego, który odbędzie się w dniach 7-8 października 2005 w Grodzisku Mazowieckim. Festiwal organizowany jest przez Antoniego Kanię, lidera legendarnych Syrbaków oraz właściciela Galerii Instrumentów Folkowych w Grodzisku Mazowieckim. Jak informuje organizator "mimo nazwy impreza nie ma na celu ostrej rywalizacji, ścigania się, lecz jest pretekstem do spotkania, pokazania wszechstronności tego instrumentu i ma służyc polskiej kulturze".

Pierwszy dzień konkursu przebiegać będzie bez jakichkolwiek ograniczeń stylistycznych. Jedynym ograniczeniem jest lira korbowa jako wiodący instrument wykonawcy. Drugi dzień to już stylistyka, z którą generalnie lira korbowa jest najbardziej kojarzona, czyli ballada dziadowska, pieśni kościelne, pieśni lirników itp. Na zakończenie festiwalu planowane jest wykonanie wspólnego zdjęcia, na którym nie powinno zabraknąć żadnego polskiego właściciela liry korbowej!

Wszelkie szczegóły na stronie www.galeria-folk.bool.pl.

 Więcej o lirze korbowej:
- "Współcześni lirnicy" - informacje o wystawie "Współcześni lirnicy" autorstwa Tomasza Zygmonta
- zapowiedź polsko-ukraińskich spotkań lirników "Zakręceni 2005"
- www.dudziarz.art.pl/lira
- www.lirnik.go.pl
- "Tradycje lirnickie na Ukrainie" (tekst w serwisie Panorama Kultur)

Na zdjęciach:
1. lira korbowa Remigiusza Hanaja (Wędrowiec)
2. unikatowa dwuosobowa lira korbowa z kolekcji Antoniego Kani; więcej zdjęć, często nietypowych lir korbowych na stronie festiwalu